Możemy spędzić dużo czasu na planowaniu programu przygotowań przedsezonowych, ale nawet najbardziej szczegółowe plany nie przyniosą pozytywnych efektów, jeśli zawodnicy powrócą z przerwy między sezonowej w złej kondycji fizycznej. Dlatego najważniejszym zadaniem pierwszego etapu przygotowań do rundy jest przeprowadzenie zawodników przez przerwę zaraz po zakończeniu rozgrywek. W tej części artykułu omówię indywidualne plany treningowe na poszczególne tygodnie okresu wolnego (off-season) w KS Wiązownica oraz pokażę przykłady takich planów z innych klubów, w których pracowałem, to jak się zmieniały i jak dostosowywałem je do środowiska i możliwości, jakimi dysponowałem.
CONTENT:
UTRZYMANIE ZAWODNIKÓW W FORMIE W OKRESIE POZA SEZONEM
ZASADY WSPÓŁPRACY Z ZAWODNIKAMI
INDYWIDUALNE PLANY TRENINGOWE - INNE KLUBY
Stal Stalowa Wola - 2 liga w sezonie 2017/2018
Wigry Suwałki - 2 liga w sezonie 2020/2021
Polonia Przemyśl - 4 liga w sezonie 2022/2023
ETAP 1 - OFF-SEASON KS WIĄZOWNICA Konstrukcja planów indywidualnych Trening siłowy Obciążenia zewnętrzne w treningu biegowym
OCENA PLANU TRENINGOWEGO
UTRZYMANIE ZAWODNIKÓW W FORMIE W OKRESIE POZA SEZONEM
Po długiej i wyczerpującej kampanii w rundzie jesiennej ważne jest, aby zawodnicy mieli kilka tygodni na odpoczynek i regenerację. Powinni również otrzymać ustrukturyzowane programy pracy w okresie poza sezonem, aby utrzymać pewien poziom aktywności fizycznej i wspomóc procesy czynnej odbudowy organizmu. W przypadku wielu klubów okres poza sezonem trwa około sześciu tygodni, co oznacza, że zawodnicy mogą być poddani dobrze zrównoważonej kombinacji odpoczynku i lekkiego treningu przez dłuższy okres. Dzięki kontrolowanej pracy wesprzesz regenerację fizyczną i psychiczną, wprowadzając propozycje aktywności w określone dni tygodnia oraz ćwiczenia mobilizacyjne i aktywacyjne mięśni głębokich i lokomocyjnych, które będą Twoim "ukrytym fizjo" w treningu indywidualnym.
„Pierwszym etapem okresu przygotowawczego jest okres poza sezonem” — mówi były główny lead sports scientist pierwszego zespołu w Hull City. „Jeśli znamy datę pierwszej sesji przedsezonowej, to pytanie brzmi, jak stopniowo przygotować do niej zawodników?”
Po początkowym okresie całkowitego odpoczynku (być może jeden lub dwa tygodnie) zawodnicy muszą otrzymać dostosowane do okresu poza sezonem plany treningowe, których będą przestrzegać przez kolejne tygodnie, które pozostaną, zanim wrócą na boisko treningowe. Zazwyczaj te programy obejmują połączenie ćwiczeń sercowo-naczyniowych i siłowych na siłowni, zapewniając sportowcom utrzymanie kondycji, a jednocześnie dając czas i przestrzeń na pełną regenerację po trudach sezonu.
„Program poza sezonem powinien nadal dawać im czas na regenerację i okres odbudowy po sezonie. Pozwala to graczom na regenerację itd., przy jednoczesnym stopniowym zwiększaniu obciążenia, aby byli gotowi na okres przygotowawczy”.
Podstawową i najważniejszą motywacją stojącą za tworzeniem programów indywidualnych poza sezonem jest unikanie odwracalności – prostej zasady, która mówi, że tak jak pozytywne adaptacje następują po okresach przeciążenia, tak negatywne adaptacje następują po okresach zmniejszonej (lub braku) aktywności. Bez programów poza sezonem prawdopodobne jest, że zawodnicy stracą wiele z wydolności fizycznej, którą tak ciężko budowali w trakcie sezonu, co negatywnie wpłynie na postępy klubu w okresie przedsezonowym.
Aby program przedsezonowy spełnił wyznaczone przez Ciebie cele, kluczowe jest, aby zawodnicy mogli wrócić na boisko treningowe gotowi sprostać wymaganiom fizycznym, które chcesz im zaproponować. Zatem wprowadzenie ich i zbudowanie niezbędnego na stracie przygotowań fundamentu, powinno być standardem w planowaniu skutecznego okresu przygotowawczego. Jeśli zawodnicy są na odpowiednim poziomie sprawności fizycznej na początku okresu przedsezonowego, mogę poświęcić więcej czasu na przekazywanie swoich pomysłów, a mniej na wprowadzanie zawodników w podstawowe ćwiczenia sprawnościowe.
Utrzymywanie sprawności fizycznej poza sezonem oznacza również, że okres przedsezonowy jest mniej szokujący dla organizmu, co pozwala uniknąć nagłych wzrostów obciążenia i zapewnia ochronę zawodników przed niepotrzebnie wysokim ryzykiem kontuzji. To kolejny ważny argument w przyłożeniu się do pracy nad opracowaniem skutecznych i wykonywalnych planów.
„Każdy zawodnik otrzymuje indywidualny program w zależności od swojego harmonogramu w okresie poza sezonem. Staramy się upewnić, że są w jak najlepszym stanie, aby nie było to zbyt dużym szokiem lub zmianą w systemie, gdy wrócą do treningu i obciążeń na boisku”.
Łatwo jest zatracić się w szczegółach planowania kompleksowego programu okresu przygotowawczego, ale bez indywidualnego harmonogramu zajęć poza sezonem ryzykujesz, że cele i intencje pracy, jaką powierzasz swoim zawodnikom w fazie przygotowawczej, zostaną zaburzone.
Biorąc pod uwagę obciążenia fizyczne i psychiczne wymagania rundy, nie jestem zwolennikiem tzw. "okresów roztrenowania", kiedy po ostatnim meczu, zawodnicy przez kilka dni pozostają w klubie, uczestnicząc w zajęciach o niskiej intensywności, które mają pomóc w "ostudzeniu silnika". Z doświadczenia wiem, że zaraz po ostatnim meczu rundy, zawodnicy myślą o tym, żeby w końcu odpocząć dłuższą chwilę od rutyny treningowej i ciągłego biegu pomiędzy przeciążaniem a regeneracją. Dlatego jestem zwolennikiem wysłania zawodników po ostatnim meczu na urlop. Pokażę, w jaki sposób planowałem programy treningowe na okres poza sezonem w klubach, w których pracowałem oraz w jaki sposób te programy ewoluowały do formy, którą zastosowałem w KS Wiązownica.
ZASADY WSPÓŁPRACY Z ZAWODNIKAMI
Żeby opracowane przez nas programy treningowe mogły przynieść zamierzony skutek, muszą być w możliwie największym stopniu wykonalne przez samych zawodników. Zawsze byłem zwolennikiem tworzenia w relacji z zawodnikami komunikacji na bazie zaufania. Ani plany treningowe, ani raporty po meczowe, czy ankiety regeneracji nie były formą kontroli samych zawodników. Z mojej strony przekaz zawsze był jeden: każda informacja zebrana od zawodników, to cenne narzędzie do doskonalenia pracy trenera i sztabu oraz optymalizacja przygotowań do meczu. Im rzetelniejsze informacje przekaże mi zawodnik, tym lepiej będę mógł dostosować trening do jego potrzeb i możliwości.
To, w jaki sposób kontrolujemy prace zawodników w okresie poza sezonem, zależy od możliwości, jakimi dysponujemy. W Stali Stalowa Wola zawodnicy otrzymali pulsometry i po każdym treningu zgrywali je do aplikacji Polar Flow, gdzie miałem pogląd w prace, którą wykonali (rys 1).
rys. 1 Analiza wykonanej pracy przez zawodników w okresie off-season w aplikacji PLAR FLOW (Stal Stalowa Wola)
Do planów treningowych zawodnicy mieli załączone dzienniki treningowe, które musieli uzupełniać i wysyłać do mnie ich zdjęcia na koniec tygodnia. Tylko wysłanie uzupełnionego dziennika skutkowało wysłaniem planu treningowego na następny tydzień (rys 2). Na pierwszy trening okresu przygotowawczego przynosili uzupełnione dzienniki ze wszystkich tygodni, jako dokumentację treningową. Zawodnicy otrzymywali tygodniowy plan treningowy, wypełniali dziennik treningowy, odsyłali zdjęcie dziennika i otrzymywali plan na kolejny tydzień. Oczywiście zawodnicy byli ze mną w stałym kontakcie i mogli liczyć na moje wsparcie. Dodatkowo otrzymywali linki do pomocnych materiałów.
rys 2. Przykładowe dzienniki treningowe dołączone do planów indywidualnych (KS Wiązownica, Stal Stalowa Wola, Wigry Suwałki)
INDYWIDUALNE PLANY TRENINGOWE - INNE KLUBY
Stal Stalowa Wola - 2 liga w sezonie 2017/2018
Kiedy pracowałem w Stali Stalowa Wola, po ostatnim meczu zawodnicy mieli 5 dni "roztrenowania", które wykorzystaliśmy na badania wydolnościowe, siłowe i funkcjonalne. Wykonaliśmy test wydolnościowy do odmowy (pułap tlenowy) z wyznaczeniem progów metabolicznych z krwi (zobacz, jak wygląda taki test), oraz wyznaczyliśmy prędkości progowe i VO2max. Dodatkowo przeprowadziłem i wyznaczyłem wartości MAS, czyli maksymalną prędkość aerobową. Dzięki wyznaczeniu wartości progowych tętna oraz wyznaczenia dokładnych stref wysiłkowych mogłem efektownie zarządzać progresją obciążeń w planie indywidualnym. Przed urlopami zawodnicy otrzymali pulsometry marki Polar, których zakup udało mi się wynegocjować, dzięki czemu mogłem na bieżąco mieć wgląd w dane dotyczące pracy, jaką wykonali na treningu. Dodatkowo skontrolowałem parametry wagi zawodników i wyznaczyłem cele wagowe (redukcja, utrzymanie, hipertrofia). Wyznaczyłem też dokładne obciążenia maksymalne zawodników, dzięki czemu mogłem zindywidualizować plan treningu siłowego. Przeprowadziłem również ocenę funkcjonalną FMS + dodatkowe testy funkcjonalne, w celu oceny mobilności oraz kontroli motorycznej i dostosowania programów mobilności i stabilności.
Cel programów indywidualnych poza sezonem jest jeden - na pierwszy trening okresu przygotowawczego, masz mieć wszystkich gotowych do sprawnego wejścia na wysokie obroty. Muszę przyznać, że po przerwie zimowej, wszyscy zawodnicy Stalówki wrócili w bardzo dobrej formie, z progresem wagowo/sylwetkowym i dużą sprawnością motoryczną.
Cele
27.11.2017 - 03.12.2017
testy wydolnościowe (wyznaczenie VO2max, LA, MAS, progów metabolicznych)
testy siłowe (wyznaczenie obciążeń maksymalnych do treningu siłowego)
testy oceny funkcjonalnej (FMS - ocena stanu sprawności ogólnej)
roztrenowanie
04.12.2017 - 03.01.2018
indywidualna praca zawodników: trening wytrzymałości tlenowej, adaptacja siłowa, trening stabilizacyjny, mobilność stawowa, wytrzymałość beztlenowa, trening regeneracyjny
rys. 3 Mikrocykl testowy po ostatnim meczu rundy jesiennej oraz indywidualny 4 tygodniowy plan treningowy poza sezonem (Stal Stalowa Wola)
Podstawą pracy zawodników był charakter tlenowy, oparty o biegi ciągłe lub zmienne na określonym zakresie tętna progowego (HRat) oraz czasie pracy. Oczywiście celem było zbudowanie fundamentu tlenowego. Dzięki możliwości kontroli pracy serca przez system Polar miałem pełen wgląd w parametry pracy zawodnika podczas sesji i mogłem dostosowywać plany na następny tydzień i jeszcze efektowniej indywidualizować pracę, jeśli była tak konieczność.
Trening uzupełniony był o rozwój siły funkcjonalnej w oparciu o globalne wzorce ruchowe oraz budowanie fundamentów do kształtowania siły maksymalnej w okresie przygotowawczym i wytrzymałości pracy mięśni lokomocyjnych. Dodatkowo zawodnicy otrzymywali standardowe zestawy ćwiczeń mobilizacyjnych i stabilizacyjnych dostosowane do ich potrzeb. Szczegółowe parametry i założenia znajdziesz na arkuszach poszczególnych mikrocykli (rys 3).
Efekty
Byłem bardzo zadowolony z tego, jak zawodnicy wyglądali w pierwszym tygodniu po powrocie do klubu na początku stycznia. Widać było, że Ci, którzy prezentowali się najlepiej, najrzetelniej wykonali też swój plan w czasie wolnym i to też potwierdzało się w przyszłości w innych klubach, w których pracowałem.
Dobrym potwierdzeniem pozytywnych efektów wykonanej pracy w zimie była realizacja wytycznych dotyczących wagi. Wystarczy spojrzeć na realizację celu (rys. 5). Bezpośrednio po pierwszym tygodniu okresu przygotowawczego wykonałem bip test (kontrolnie, żeby określić dyspozycje), którego wyniki też wyglądały bardzo dobrze (rys. 4). Niestety nie zrealizowałem całego programu, ponieważ na początku okresu przygotowawczego postanowiłem, zrezygnować z pracy w Stalówce.
rys. 4 Wyniki Bip-Test (Stal Stalowa Wola)
rys. 5 Wytyczne dotyczące wagi na okres przejściowy (Stal Stalowa Wola)
Wigry Suwałki - 2 liga w sezonie 2020/2021
Przygotowując indywidualne plany treningowe dla zawodników Wigier Suwałki, zmieniłem rodzaj pracy, którą mieli wykonać, w porównaniu do założeń planów opracowywanych w Stali Stalowa Wola. Tym razem poszedłem w biegi tempowe w oparciu o dystans i prędkość biegu w zakresach 8-22 km/h. Treningi wytrzymałości obejmowały różne dystanse oraz intensywności tak, aby wysiłki były, jak najbardziej zbliżone do specyfiki wysiłku w trakcie meczu, oraz angażowały wszystkie systemy energetyczne, a nie tylko tlenowe jak w przypadku planów w Stali Stalowa Wola (rys. 6).
Niestety nie jestem w stanie opisać efektów planów, ponieważ z końcem roku zakończyłem pracę w Wigrach. Od trenera Dawida Szulczka wiem, że plany były realizowane w jakiejś części i były lekko zmodyfikowane.
rys. 6 4 tygodniowy indywidualny plan treningowy poza sezonem (Wigry Suwałki)
Polonia Przemyśl - 4 liga w sezonie 2022/2023
W Polonii Przemyśl również użyłem biegów w oparciu o tempo, prędkości i zmienność wysiłku fizycznego w każdej sesji treningowej, tak, aby aktywować wszystkie systemy energetyczne i lepiej odwzorować specyfikę wysiłku fizycznego w czasie gry. Dodatkowo rozwinąłem opracowanie grafi-czne, tak, aby w jeszcze lepszym stopniu ułatwić wykonanie treningu przez zawod-ników. Wykorzystałem materiały (zdjęcia i opisy) z atlasu treningu siłowego z książki "Gotowy do gry 2" do treningu siłowego. Wykorzystanie schematu boiska miało ułatwić zawodnikom wyznaczenie odcinków biegowych (rys. 7).
Efekty
Cały okres przygotowawczy trenowaliśmy na małych przestrzeniach, mając do dyspozycji jedynie szkolnego "Orlika", co mogło utrudniać przygotowania. Dzisiaj wiem, że da się przeprowadzić efektywny okres przygoto-wawczy w takich warunkach.
rys. 7 4 tygodniowy indywidualny plan
treningowy poza sezonem (Polonia Przemyśl)
W pierwszych 10 meczach rundy wiosennej przegraliśmy tylko raz (0:3 z Koroną Rzeszów). Wygraliśmy 4 mecze i zremisowaliśmy 5 (bilans bramkowy 17:10), zachowując 3 czyste konta. W niemal każdym spotkaniu byliśmy stroną dominującą i graliśmy ofensywny futbol na bardzo dużej intensywności gry. Zimowe przygotowania sprawiły, że (tak samo, jak w rundzie jesiennej) nie mieliśmy urazów przeciążeniowych, wykluczających zawodników na dłuższy czas. Niewątpliwie praca indywidualna w okresie poza sezonem zbudowała solidny fundament do tego, aby efektywnie i bezpiecznie przeprowadzić okres przygotowawczy i prezentować dobrą formę w rundzie wiosennej.
ETAP 1 - OFF-SEASON
KS Wiązownica - 3 liga w sezonie 2023/2024
Plany treningowe na okres po sezonie dla zawodników KS Wiązownica oparłem o podobny schemat jak w przypadku programów w Wigrach i Polonii. Oczywiście rozwinąłem te plany i zoptymalizowałem pod kątem przebiegniętego dystansu i poziomu bazowego ogólnej sprawności, jaki zaplanowałem na początek zimowego okresu przygotowawczego. Po ostatnim meczu z Podlasiem Biała Podlaska (wygrany 2:3) zawodnicy dostali 16 dni wolnego (25.11 - 10.12). Na ten czas otrzymali jedynie ogólne zalecenia oraz programy porannej i wieczornej rutyny dotyczącej mobilności i stabilności.
Konstrukcja planów indywidualnych
Plany treningowe obejmowały 4 tygodnie pracy indywidualnej (11.12.23 - 07.01.24). Pierwszy trening okresu przygotowawczego, zaplanowany był na 8 stycznia. Do opisanych wcześniej schematów dołączyłem pracę z piłką (ball mastery) w przerwach między kolejnymi seriami biegów. Treningi biegowe były również opisane tak, aby była możliwość wykonania ich także na bieżni mechanicznej (zawodnik ustawiał prędkość i kontrolował czas biegu z dana prędkością). Moim podstawowym celem było przygotowanie zawodników do wysokiej intensywności i zdolności do utrzymania tej intensywności przez dłuższy czas. Niezbędne do tego było odpowiednie zbudowanie fundamentu siły. Nasza gra miała charakteryzować się dużą szybkością, intensywnością działań i zdolnością do utrzymania tej intensywności w fazach przejściowych. W naszym DNA od samego początku pracy z drużyną był wysoki pressing 1v1, szybka odbudowa po stracie piłki lub nieskutecznym pressingu i aktywnej obronie niskiej z dynamicznym skokiem pressingowym oraz szybkim przejściem do kontrataku po odbiorze piłki. Pod te założenia opracowywany był program treningów indywidualnych. Oczywiście kluczową sprawą do tego sposobu gry jest zdolność do sprawnej i efektownej odbudowy między powtarzającymi się wysiłkami o dużej intensywności. Do tego niezbędny jest odpowiedni fundament tlenowy. Bez zbudowania bazy tlenowej zawodnicy nie są w stanie kontynuować intensywnych wysiłków o charakterze fosfagenowym przez cały czas trwania meczu (rys 8).
rys. 8 4 tygodniowy indywidualny plan treningowy poza sezonem (KS Wiązownica)
Dodatkowym elementem w przerwach między powtórzeniami był trucht z różnymi formami skipów (plyo prep), w celu utrzymania aktywności i eksplozywności włókien mięśniowych. W rozpiskach treningowych nie wprowadzałem elementów przyspieszeń, hamowań i zmian kierunku, żeby ograniczyć do minimum pracę ekscentryczną mięśni i nie zakłócać regeneracyjnego charakteru tego okresu.
Każdy tydzień składał się z 3 jednostek biegowych, treningu siłowego pod kątem adaptacji siłowej oraz porannej, codziennej rutyny, która składała się ze znanych zawodnikom prostych ćwiczeń mobilizacyjnych i stabilizacyjnych (rys. 9).
rys. 9 Poranna Rutyna - Mobilność i Stabilność (KS Wiązownica)
Trening siłowy
W treningu siłowym skupiłem się na prostych formach ruchu opartego o globalne wzorce ruchowe dla kończyn górnych: pchania i ciągnięcia w płaszczyźnie horyzontalnej (wyciskanie hantli na ławce i ściąganie linki wyciągu jednorącz) i wertykalnej (wyciskanie hantli jednorącz nad głowę i przyciąganie drążka wyciągu do klatki) oraz podstawowych wzorcach ruchowych dla kończyn dolnych, czyli pchania wertykalnego (przysiad ze sztangą) oraz ruchu zawiasowego w stawie biodrowym hip hinge (martwy ciąg). Dodatkowo wybrałem formy asymetryczne (klęk jedno nóż, wyciskanie jednorącz), żeby zaangażować mięśnie core do kontroli rotacji i antyrotacji.
Obciążenia w treningu siłowym rosły stopniowo z każdym tygodniem tak, żeby zbudowały odpowiedni poziom siły wyjściowej, który rozwijany był w okresie przygotowawczym w kierunku budowania siły maksymalnej w fundamentalnych wzorcach ruchowych.
Progresja obciążeń:
tydzień: 70-80% RM / 3 set / 7-9 rep / 2 min rest
tydzień: 70-80% RM / 3 set / 7-9 rep / 1,5 min rest
tydzień: 80-85% RM / 3 set / 6-7 rep / 1,5 min rest
tydzień: 85-90% RM / 3 set / 5-6 rep / 1,5 min rest
Obciążenia zewnętrzne w treningu biegowym
Pod kątem objętości przebiegniętego dystansu, pierwszy tydzień był największy (5640 m), jednak był to dystans wykonywany w najniższych prędkościach (niska intensywność - 75% dystansu z prędkością 8 km/h). Drugi tydzień miał najmniejszą objętość (4760 m), z czego 16% dystansu było pokonane z intensywnością dużą (18 km/h) lub maksymalną (>25 km/h). Najwyższa intensywność pracy była w tygodniu trzeci i czwarty (odpowiednio 22,5% i 22% z intensywnością duża lub maksymalną) (rys. 10).
tydzień: 8 km/h - 4200 m 12 km/h - 1200 m 25 km/h - 240 m
tydzień: 12 km/h - 2800 m 14.5 km/h - 1200 m 18 km/h - 800 m 25 km/h - 360 m
tydzień: 12 km/h - 2800 m 14,5 km/h - 1200 m 18 km/h - 800m
25 km/h - 360 m
tydzień: 12 km/h - 2800 m 14,5 km/h - 1200 m 18 km/h - 800m 25 km/h - 320 m
rys. 10 Rozkład obciążeń zewnętrznych w treningach biegowych w poszczególnych tygodniach (KS Wiązownica)
OCENA PLANU TRENINGOWEGO
Ostatnim elementem opisu pierwszego etapu zimowej przerwy międzysezonowej jest ewaluacja planu. Dokładna ocena planu treningowego, który został opracowany na okres przejściowy, pozwoli zweryfikować jego mocne oraz słabe strony, a także poznać indywidualne obserwacje zawodników w celu podniesienia jakości treningów oraz przygotowania fizycznego. Bardzo ważne jest, aby zawodnicy przekazali w tej ocenie rzetelne informacje. Wykorzystuje do tego formularze Google, opracowując ankietę z kilkoma pytaniami, które pozwalają na weryfikacje moich założeń oraz tego w jakim stopniu plany treningowe były przystępne dla zawodników, wykonalne i w jakim stopniu pomogły im przygotować się do okresu przygotowawczego.
Na przestrzeni kilku klubów, w których pracowałem, szukałem najlepszej formy takiej oceny, i uważam, że ta wykonana, kiedy pracowałem w Stali Stalowa Wola, była najlepsza i najdokładniejsza. Ankieta może mieć charakter anonimowy lub nie. Nie służy ocenie osób ją wypełniających, a skupia się na ocenie samego planu, a więc tez pracy trenera, który te plany opracowywał. Ma za zadanie zebranie informacji zwrotnej i w największym stopniu ma pomóc w podniesieniu jakości pracy trenera oraz optymalnej analizie pracy wykonanej przed okresem przygotowawczym. W tym przypadku uważam, że możemy zastosować ankietę nie anonimową - każdy zawodnik, pod swoim imieniem i nazwiskiem ocenia plany treningowe. Poniżej przedstawię podsumowanie odpowiedzi na zawarte w ankiecie pytania.
Dodatkowo zadałem 2 pytania otwarte, które zawsze uważam za najlepszą formę informacji zwrotnej i dającą najwięcej przemyśleń odnośnie poprawy czy ewolucji programu treningowego:
Co podobało Ci się najbardziej w planie treningowym i co zrobiło na tobie największe, pozytywne wrażenie?
Obciążenie było dobrane do możliwości i można było w 100% przygotować się do okresu przygotowawczego
Bardzo szczegółowo rozpisany, czytelny, konkretne wymagania co do jednostek treningowych, wymagana waga i pomiary [brawo!!!]
Intensywność treningu każdego dnia się różniła co było dość pozytywne
dużo biegania , dość ciężkiego czuje się po nim dobrze przygotowany
Profesjonalizm
Fajne przygotowanie graficzne. Dobrze się to czytało.
Każdy trening coś wnosił i z każdego treningu jestem zadowolony
Opracowanie planu treningowego pod względem poziomu trudności i oprawy graficznej. Wszystko było opracowane przejrzyście i łatwe do odczytania. Plusem było na pewno rubryka dodatkowe informacje na temat chorób czy kontuzji. Duży plus za całokształt.
Dobra organizacja, możliwość dostosowania planu do swoich planów prywatnych, dobry kontakt z trenerem, szybka reakcja na mój uraz i podpowiedź jaką drogę obrać żeby okres przygotowawczy rozpocząć z optymalnego pułapu
Strona Graficzna rozpisek.
Zróżnicowanie treningów. Szczególnie podobały mi się treningi na siłowni.
Przejrzystość zadań, cykliczność pracy.
Co według Ciebie należy poprawić w planie i co uważasz za najsłabszy element planu?
Zabrakło innych treningów np, [pływanie, fitness, joga,) zamiast np, siłowni bądź biegania, reszta na +++++
Wszystko było okej
możliwe że siłownia ale nie mam za dużego doświadczenia więc ciężko mi powiedzieć na pewno była inna od tych które do tej pory robiłem w przerwach zimowych .
Oznaczanie samopoczucia
Osobiście potrzebowałbym więcej ćwiczeń na dolne partię mięśniowe.
Wszystko było przygotowane pod nas jak najlepiej
Po okresie roztrenowania przydałyby się kilka dni wolnego(biernego) - ok tygodnia. To pozwoliłoby uspokoić organizm i przygotować go na plan indywidualny, który stopniowo podnosił poziom trudności zajęć. Treningi dość ciężkie w 4 tygodniu( do tego tygodnia doszedłem przed urazem), ale ogólnie plan ciekawy i szczegółowy. Resztę oceni liga;-)
Plan powinien być nieco bardziej zindywidualizowany.
Wprowadziłbym jeden bardzo mocny trening w każdym tygodniu.
Treningi biegowe były dokładnie odwrotne niż mieliśmy zalecane w poprzednim sezonie. W momencie gdy się przyzwyczaiłem do jakiejś formy pracy, zupełnie się ona zmieniła. Oczywiście nie wiem czy to źle czy dobrze, okaże się po czasie.
Po analizie odpowiedzi mogę być zadowolony z ogólnego efektu programów treningowych, zwłaszcza pod kątem tego, w jakim stopniu zaproponowany program i dobór obciążeń przygotował zawodników do okresu przygotowawczego. Oczywiście są to subiektywne odczucia piłkarzy, a złośliwi mogliby powiedzieć, że zakłamywali swoje odpowiedzi, ponieważ ankieta nie była anonimowa. Z drugiej strony znowu odniosę się do poziomu zaufania na linii trener (sztab) - zawodnik. Dzięki temu, że zawodnicy nie anonimowo odpowiadali na pytania, wiem, czego indywidualnie potrzebują i jak dostosować pracę w okresie przygotowawczym pod ich indywidualne potrzeby lub podkręcając to, czego ich zdaniem zabrakło w rozpiskach indywidualnych.
_____________________________________
W 3 części artykułu z tej serii, przedstawię cele motoryczne i taktyczne okresu przygotowawczego, omówię pierwsze tygodnie okresu przygotowawczego z uwzględnieniem obciążeń i progresji, elementów taktycznych oraz kontroli obciążeń.
_________________________________________________________________________________________
Chcesz wiedzieć więcej o treningu sportowym i profesjonalnym przygotowaniu motorycznym?
Koniecznie zamów GOTOWEGO DO GRY - PIERWSZY W POLSCE PODRĘCZNIK PRZYGOTOWANIA MOTORYCZNEGO DLA TRENERÓW I ZAWODNIKÓW!
zamów na www.gotowydogry.pl/ksiazka
コメント